Klemen Vidovič: Strokovno izpopolnjevanje DMSBZT Ptuj–Ormož »Vloga medicinske sestre pri zdravstveni negi pacienta s traheostomo z učnimi delavnicami« (poročilo)
DMSBZT Ptuj–Ormož je 21.10.2024, v hotelu Roškar organiziralo strokovno izpopolnjevanje namenjeno zdravstvenim delavcem, ki se pri svojem delu srečujejo s pacienti s traheostomo. Po pozdravnem nagovoru predsednice DMSBZT Ptuj-Ormož Tanje Ribič Vidovič sta Dunja Gornjak, dipl. m. s. in Andreja Trdin, dipl. m. s., zaposleni na ORL oddelku UKC Maribor predstavili vlogo medicinske sestre pri zdravstveni negi pacienta s traheostomo. Strokovno izpopolnjevanje je zajemalo teoretični del in učne delavnice v katerih so udeleženci na lutkah vadili menjavo trahealne kanile brez tesnilke in samo aspiracijo. Izpopolnjevanja se je udeležilo 54 zaposlenih v zdravstveni negi iz različnih zavodov v regiji.
Andreja Trdin, je predstavila standardni načrt zdravstvene nege, ki je pomemben pri zagotavljanju celostne, kakovostne in varne oskrbe pacienta s traheostomo. V predavanju je je bil poudarek, kako zelo pomembna je strokovna in čustveno podprta oskrba pacientov s traheostomo, ki se pogosto soočajo z občutki nelagodja, sramu in izključenoti. Sledilo je predavanje o standardih za menjavo trahealne kanile z in brez tesnilke. Predstavljen je bil protokol za varno izvajanje postopka, saj sta znanje in spretnost ključna za preprečevanje poškodb dihalnih poti ter zagotavljanje varnosti pacienta.
Dunja Gornjak je poudarila, da je potreba po aspiraciji vedno, kadar je izkašljevanje ovirano ali onemogočeno. Razložila je postopek aspiracije skozi trahealno kanilo z uporabo negativnega tlaka preko aspiracijskega katetra, priključenega na aspirator. Predstavila je potek aspiracije po standard zdravstvene nege in opozorila, da nepravilna tehnika lahko povzroči nelagodje ali poškodbe. Pri aspiraciji je potrebno vedeti, da se pacienta med posameznimi aspiracijami primerno oksigenira in se ponovi do največ 3-krat zaporedoma.
Po odmoru so sledile učne delavnice, kjer so udeleženci vadili postopke menjave kanile in aspiracije. Delavnice so omogočile, da udeleženci pod strokovnim vodstvom pridobijo/utrdijo svoje znanje. Danes je namreč vse več možnosti uporabe sodobnih pripomočkov, zato se moramo nenehno izpopolnjevati in obnavljati svoje znanje, saj s tem pripomoremo k dvigu kvalitete obravnave, življenja traheotomiranega pacienta. Pomembna pa je tudi kontinuirana obravnava, povezanost med zdravstvenim timom, patronažno službo in svojci pacienta. Predavanje se je zaključilo z razpravo, kjer smo se udeleženci pogovorili in izmenjali izkušnje. Udeleženci so pohvalili predavanje, saj je bilo koristno in poučno.